You are here
Home > Děti

DÍTĚ V AUTĚ


Kdo potřebuje dětskou sedačku?

Je to jednoduché, sedačky potřebují děti od narození, až do výšky 150 cm a váhy 36 kg. Odpovědný za dodržování tohoto nařízení je vždy řidič. Toto pravidlo platí, i v případě, že neveze své vlastní děti. A platí i při cestě taxíkem, proto při objednávání taxi služby, musíte nahlásit, kolik dětí bude cestovat a jaké sedačky potřebují. Kojenecké sedačky, musí mít rodiče vlastní. Pokud budete děti převážet bez sedaček, pominete-li obrovské bezpečnostní riziko, může řidič dostat až čtyři trestné body a pokutu do 2500,– Kč.
dlouhovlasá blondýnka

Podle čeho se řídit?

Až budete nakupovat sedačku, pročtěte si její dokumentaci, ve které by mělo být uvedeno, že splňuje standardy ECE R44, případně novější ECE-R 129, v jejichž rámci prošla povinným crashtestem. Současně je vhodné vybírat z renomovaných výrobců a sázet na skutečnou kvalitu a bezpečnost.
auto na farmě
Normy rozdělují sedačky do několika skupin: podle typu montáže, věku dítěte a váhy dítěte. Fixaci lze provést buď pomocí bezpečnostních pásů, nebo úchyty Isofix.

Zmíněná nařízení ECE stanovují tři skupiny dětí. Ty nejmenší s hmotností do 13 kg spadají do třídy 0+ a jejich sedačky jsou umístěny proti směru jízdy. Skupina I je určená pro samostatně sedící děti ve věku od 9 měsíců, vážících 9-18 kg. Třetí kategorii tvoří sedačky II/III pro děti s váhou 15-36 kg. Do nich se však doporučuje přejít nejpozději při dosažení hmotnosti 18 kg, jsou totiž docela velké a široké a menší dítě by z nich mohlo vyklouznout.
Nová norma ECE-R 129 od tohoto, relativně striktního dělení, upouští a předpisuje informaci o rozsahu výšky dítěte, pro které je sedačka určena.
 večerní provoz

Isofix – co to je?

Isofix je dnes standardem pro připevnění dětských sedaček. Kovové “kleště” se zacvaknou do ok umístěných mezi sedákem a opěradlem sedadla. Ta jsou prostřednictvím ocelového pásu přivařena k nosné části karoserie. Správné spojení se projeví kovovým cvaknutím a znehybněním sedačky. A tak ji nelze namontovat nesprávně. V případě nouzového brzdění nebo nárazu, je takto uchycená sedačka, pevně spojena s automobilem a brání nežádoucímu pohybu sedadla vpřed. Některé sedačky se systémem Isofix nelze v autě připevnit bezpečnostním pásem.

Top