You are here

Howard Hughes: Génius i blázen

.

Vždy tvrdil, že se narodil na Štědrý den roku 1905, ale jisté to není. O tomto muži totiž není jistého vlastně vůbec nic, kromě jeho neobyčejného úspěchu a stejně neskutečné osobnosti. Každopádně, někdy okolo roku 1905 se Alleně Stone Gano a Howardu R. Hughesovi narodil syn Howard junior. Jeho otec byl sám úspěšný podnikatel, a brzy si u svého malého synka povšiml nadání pro vědu a technologie. Malý Howard prý v jedenácti postavil první bezdrátový radio vysílač v celém Houstonu, a stal se jedním z prvních certifikovaných operátorů v celé oblasti. O rok později zase udivoval své okolí motorovým kolem. Ve čtrnácti začal létat, a o něco později vystudoval matematiku a letecké inženýrství na prestižním kalifornském technologickém institutu.

letoun ve vzduchu

V roce 1922 umírá Howardovi matka, o dva roky později otec. Jejich smrti, mimoděložní těhotenství a infarkt, později inspirují Howardovy investice do rozvoje lékařských laboratoří. Zatím ale hlavně zdědil většinu rodinných financí, a nastartoval úspěšnou kariéru. Prvním objektem jeho zájmu se stal, trochu překvapivě, film. Jeho komedie ale mají úspěch, a jedna z nich dokonce získala Oskara pro nejlepší režii. Howard byl ale k nezastavení. Má firmu s nářadím, investuje do nemovitostí, a samozřejmě do svého milovaného létání. V roce 1938, těsně před válkou, ustanoví světový rekord v obletu zeměkoule na 91 hodin. Za druhé světové války pak jeho byznys s letadly a stíhačkami jenom kvete, dokonce tak, že si může dovolit postavit největší dřevěné letadlo, jaké svět kdy viděl. Pojmenuje ho příznačně, Herkules.

.

vojenská stíhačka

Howard Hughes ale není známý jen pro své geniální obchodní tahy. Trpěl nemocí, kterou dnes známe jako obsedantně kompulzní porucha. Má panický strach z bakterií, takže ruce si často myje do krve, píše podrobné návody i na ty nejprostší činnosti nebo má vyhrazenou vidličku na rovnání hrášků podle velikosti. S věkem se jeho potíže horší, a stárnoucí Hughes dožívá svůj život po hotelích, které vlastní (mimochodem, první hotel v Las Vegas koupil proto, že mu poutač svítil do oken), a stahuje se více a více do ústraní. Umírá roku 1976, jak jinak než na palubě letadla. Jeho společnosti ale většinou fungují dodnes. A že je vám tento příběh povědomý? Jistě, Martin Scorcese o tomto výjimečném muži později natočí oskarového Letce s Leonardem DiCapriem v hlavní roli.

Howard Hughes: Génius i blázen
5 (100%)3
.
Top