You are here
Home > Děti

Virtuální svět a děti: Jak má vypadat rodičovská kontrola?

Generace Z se narodila do světa neomezených možností, ale současně přináší spoustu potenciálních rizik. Je nesporné, že vývoj dítěte, ať už psychický, nebo fyzický, zásadním způsobem určují v současnosti moderní technologie. Děti tráví na internetu stále více času. Komunikace sice probíhá a je dost intenzivní, ale každý zúčastněný je v této kyber-síti sám doma u svého elektronického zařízení připojeném na internet. Tomuto jevu se začalo říkat digitální samota.
chlapec s mobilním telefonem
Přesto se mnozí nechají unášet na vlně blaženého pocitu z množství přátelství, které internet nabízí. Je to však jen iluze. Jistá studie z Oxfordu tvrdí, že maximální počet osob, které skutečně známe, je přibližně 230. Není tedy pravdou, že internet umožňuje nekonečné množství přátelství.
Dnes většina z nás, včetně dětí, vstupuje do virtuálního světa internetu prostřednictvím mobilního telefonu. Virtuální svět se může jevit jako velká hrozba pro děti. Mezi odborníky se říká, že dítě by mohlo vlastnit mobilní telefon mezi 3. a 4. ročníkem základní školy, z nedávné studie však vyplývá, že až 25 procent dětí má s ním první kontakt již v 5 letech. 8letým dětem koupí mobil 27 procent rodičů.
klávesnice a mobil
Opravdu víte, co vaše ratolesti právě na internetu sledují, nebo hledají? Pokud ano, patříte mezi 82 procent rodičů, kteří mají pod palcem surfování svých potomků na internetu. Ta zbylá část rodičů totiž vůbec netuší, co jejich dítě na internetu dělá. No a v tom je právě klíč k tomu, aby virtuální svět nebyl pro děti hrozbou, ale přínosem. Je třeba korigovat čas strávený na internetu, a také selektovat a následně zamezit přístup k tomu, co danému věku dítěte neodpovídá. Statistiky jsou sice nelichotivé, ale vůbec to nemusí být takové pesimistické. Stačí rodičovská kontrola. Civilizace v každé době narážely na nové nástrahy a poradily si s nimi. Věřím, že stejně si zodpovědní rodiče poradí i s využíváním virtuálního světa, který stále více ovlivňuje životy našich dětí.

Top